Teslimat Koşulları

Teslimat Koşulları


Siparişleriniz, banka onayı alındıktansonra 7 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Teslimat adresinin KARALİ ÇAYSAN. TİC. VE GIDA PAZ. A.Ş' ye uzaklığına göre de kargo şirketi 5-7 güniçerisinde siparişinizi size ulaştıracaktır.

Özel üretim ürünlerin teslim süreleriimalat zamanına göre farklılık göstermektedir. Bu tür ürünlerin teslimatbilgileri ve süreleri ürün sayfalarında belirtilmiştir.Tarafımızdan kaynaklanan bir aksilikolması halinde ise size üyelik bilgilerinizden yola çıkılarak haberverilecektir. Bu yüzden üyelik bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olmasıönemlidir. Bayram ve tatil günlerinde teslimat yapılmamaktadır.Seçtiğiniz ürünlerin tamamı anlaşmalıolduğumuz Kargo şirketi garantisi ile size teslim edilecektir.Satın aldığınız ürünler bir teyite-posta'sı ile tarafınıza bildirilecektir. Seçtiğiniz ürünlerden herhangibirinin stokta mevcut olmaması durumunda konu ile ilgili bir e-posta sizeyollanacak ve ürünün ilk stoklara gireceği tarih tarafınıza bildirilecektir.www.e-karali.com on-line alışveriş sitesidir. Aynı anda birden çok kullanıcıya alışveriş yapma imkanı tanır. Enderde olsa tüketicinin aynı ürünü alması söz konusudur ve ürün stoklardatükenmektedir bu durumda ;Ödemesini internetüzerinden yaptığınız ürün eğer stoklarmızda kalmamış ise en az 4 (Dört) enfazla 30 (otuz) gün bekleme süresi vardır. Ürün bu tarihler arasında tüketiciyeverilemez ise yaptığı ödeme kendisine iade edilir.


İade ve Değişim Koşulları


Ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?
Siparişinizi teslim aldığınız günden itibaren 7 gün içerisinde ürün iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde - iade Taleplerim sekmesinden talep oluşturarak yada müşteri hizmetleri temsilcilerimiz ile yapacağınız görüşmeler sonucunda ürünleri tarafımıza gönderirken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. 


Bunlar: 

- Ürün(ler) orijinal ambalajı hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle tarafımıza gönderilmelidir. Ürünü teslim aldığınız kargo aracılığı ile göndermeniz gerekmektedir. İadenizin bize daha sağlıklı ulaşması için gönderinizi E-Karali anlaşması üzerinden yaptığınızdan emin olunuz. 
- Ürünlerin mutlaka satış faturasıyla beraber gönderilmesi gerekmektedir. Faturasız olarak gönderilen ürünlerin iade ve değişimi yapılamamaktadır. 
- Kapıda Ödeme işlemlerinin iadesinde faturanızın asıl nüshasında yer alan İade Formuna Banka Hesap bilgilerinizi (Hesap Sahibi adı Soyadı ve IBAN Numarası) yazmayı unutmayınız. 
- İade bedeli, ürünlerin depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza veya havale, kapıda ödeme ile ödeme yaptıysanız banka hesabınıza aktarılmaktadır. Bankanıza bağlı olarak iadenizi kredi kartında/banka hesabında görmeniz, birkaç gün sürebilir. 
- Siparişinizde kullandığınız indirim kuponu varsa, iade işlemi esnasında hesabınıza yeniden tanımlanacaktır. Siparişinizin yapıldığı tarihte indirim kuponunda kalan kullanım süresi kadar süre, yapılacak iade işlemi ile yeniden başlayacaktır. 
İade Adresi: E-Karali / Topçular Mahallesi Altunizadebağ Sokak No:3 Eyüp / İstanbul - Telefon: 0212 567 3453 - Faks: 0212 567 3553 
 
İadede kargo masrafını kim ödeyecek?
İade & Değişim talebiyle gönderdiğiniz ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir. İade etmek veya değiştirmek istediğiniz ürün/ürünler ile birlikte faturanızın asıl nüshasını ve iade formunu eksiksiz doldurarak firmamızın anlaşmalı olduğu kargo firması ile ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Ürünlerin bize sorunsuz ulaşması için gönderinizi E-Karali anlaşması üzerinden yaptığınızdan emin olunuz.
İade ettiğim ürünün geri ödemesi ne zaman yapılacak?
Kredi Kartı; İade bedeli, ürünlerin depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza aktarılmaktadır. Bankanıza bağlı olarak iadenizi kredi kartınızda görmeniz, birkaç gün sürebilir. 
Havale & Kapıda Ödeme; İade bedeli, ürünlerin depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, havale yolu ile banka hesabınıza aktarılmaktadır. Bankanıza bağlı olarak iade tutarını hesabınızda görmeniz, birkaç gün sürebilir.

Satın aldığım ürün(ler) için değişim yapabilir miyim?
Değişim işlemi stoklarda bulunması dahilinde yapılabilmektedir. Satın almış olduğunuz ürünün varyasyonlarını ve istediğiniz ürünü/ürünleri stoklarda kontrol etmesi için müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçiniz.

Satın aldığım ürün kusurlu. Ne yapmalıyım?
Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde tarafımıza göndermeniz halinde, gerekli kontroller yapılarak stoklarda bulunması durumunda ürün/ürünlerin değişimi yapılacaktır. Ürün/ürünlerin stoklarda olmaması durumunda siparişiniz iptal edilerek para iadesi işlemi gerçekleştirilecektir.